Ľan siaty patrí do čeľade Lineaceae, ide o jednoročnú na modro kvitnúcu jednoročnú bylinu so všestranným použitím. V súčasnosti sa pestuje v 50 krajinách sveta, jej najväčším producentom je Kanada. Vyznačuje sa orieškovou príchuťou, atraktívna je však najmä svojim nutričným zložením. Má mimoriadne vysoký obsah kyseliny α-linolenovej, esenciálnych bielkovín, fytoestrogénov, minerálnych látok ako je horčík, zinok a vápnik a vitamínov rozpustných v tuku D, K, A, E a B6. Ľanové semienko má silne protizápalové, antitrombotické a antireumatické účinky.
Celé a/ alebo zomleté semienka sa pridávajú do cesta pečiva, chleba, koláčov, palaciniek, sušienok a môžu slúžiť ako náhrada vajec. Jedno vajce je možné nahradiť 15 g mletého ľanového semienka a 45 g vody.
Výhodou ľanových prísad do pokrmov je aj fakt, že znižujú ich kyslosť. Napríklad pri výrobe tvarohových nátierok, jogurtových pohárov či príprave raňajkových cereálií dokáže ľanové semienko neutralizovať kyslosť mliečnych výrobkov a chuť obohatiť svojou orieškovou príchuťou.
Pre koho je teda určená konzumácia ľanových semienok? Pre všetkých. Žiadne kontraindikácie neexistujú. Ale ľudia, ktorí majú problém so zrážanlivosťou krvi, čiže nedostatočná alebo zvýšená tvorba krvných zrazenín, ďalej ľudia so zápalovými ochoreniami čriev, alergici, mladé či staršie ženy s hormonálnou nerovnováhou – títo všetci môžu pocítiť benefit konzumácie ľanu pokiaľ si ho zaradia do denného jedálnička v množstve približne jedna polievková lyžica denne.
Ing. Filip Beňo, Ing. Václav Pohunek, Ph.D. doc. Ing. Rudolf Ševčík, Ph.D. – Fakulta potravinárskej a biochemickej technologie, VŠCHT, Praha
Zdroj: Výživa a potraviny, odborný časopis 2/2021
Ing. Alena Beyer
2021-05-17
Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ vyjadrujete súhlas s ukladaním súborov cookie do vášho zariadenia s cieľom vylepšiť navigáciu po stránkach a analyzovať využitie stránok. Viac informácií.